Jak wybrać dobry projekt gotowy dom nowoczesny? Cz4

projekt gotowy dom nowoczesny

Dom nowoczesny kojarzy się z nowoczesną bryła i niskim zużyciem energii (lub nawet domem energooszczędnym lub pasywnym). Wiąże się to głównie z dwoma rzeczami, ociepleniem (w tym ociepleniem posadzki na gruncie) oraz źródłem ciepła. Zobacz na co trzeba zwrócić uawge jeśli chcesz mieć „projekt gotowy dom nowoczesny”.

Jedną z dwóch najważniejszych decyzji przy wyborze każdego domu to…

6. Odpowiednie ogrzewanie.

Zaraz po materiale z jakiego ma być wykonany dom jest to drugi najtrudniejszy temat ze wszystkich. Jest najwięcej możliwości i każda z nich ma wady i zalet. Ogrzewanie domu trzeba podzielić na dwie części – źródło ciepła oraz jego rozprowadzenie.

Źródłem ciepła jest… nazwij to na razie ogólnie piec.

Może to być piec na paliwo stałe czyli: węgiel, brykiet, pellt, drewno; ciekłe lub gazowe.

Rozprowadzeniem to: grzejniki, ogrzewanie podłogowe tzw. podłogówka lub nadmuch ciepłego powietrza (rzadziej spotykany, ale czasem się zdarza – najczęściej jest on połączony z rekuperacją która opisze w kolejnych artykułach).

Po wybraniu projektu sprawdź jakie jest tam przewidziane źródło ciepła. Możesz się tego dowiedzieć przed zakupem. Najczęściej jest to napisane gdzieś na stornie małym druczkiem. Jesli nie ma to napisz do firmy od której chcesz kupić projekt, aby przesłał Ci specyfikacje rozwiązań technicznych w projekcie.

Najlepiej było by gdyby „projekt gotowy dom nowoczesny” miał opcje dokładnie takiego ogrzewania jak chcesz, czyli jeśli chcesz ogrzewanie gazowe i rozprowadzanie ciepła przez podłogówkę to takie powinno być w projekcie. Inaczej będzie trzeba zrobić projekt ogrzewania od początku co wiąże się dodatkowymi opłatami.

Najczęściej nie są to dodatkowe opłaty przy adaptacji, niemniej lepiej ich uniknąć.

Jeszcze kilka słów o samym źródle ciepła.

Z wyborem źródła ciepła jest największy problem ponieważ są dwa ważne czynniki koszt i bezobsługowość. Już tłumacze o co chodzi.

Najtańsze rozwiązanie jeśli chodzi o koszty realizacji i ogrzewanie to kominek na drewno. Drewno kupuje się za śmieszne pieniądze i koszty ogrzewanie wychodzą bardzo niskie, ale… trzeba dokładać 2-3 razy dziennie do kominka.

Im mniej obsługowe rozwiązanie tym będzie droższe. Najmniej obsługowym ogrzewaniem jest pompa ciepła i o dziwo jej użytkowanie jest bardzo tanie, ale koszty są kosmicznie wysokie.

W „Projekt Gotowy Dom Nowoczesny” powinna być także…

projekt gotowy dom nowoczesny

7. Odpowiednia wentylacja.

Tutaj dużo nie trzeba pisać, albo jest wentylacja grawitacyjna albo mechaniczna – nazywana także rekuperacją.

Rekuperacja czyli zimne powietrze które jej wywiewane jest ogrzewane przez powietrze które jest wyrzucane z domu.

W większości sytuacji w projektach gotowych domów nowoczesnych jest projekt wentylacji mechanicznej. Upewni się tylko, że tak jest. Jeśli nie będzie to będzie trzeba go dodatkowo zlecić. Lub druga wersja zlecisz to firmie wykonawczej i projekt od nich otrzymasz gratis.

Mam nadzieję, że punkty były pomocne.
Wykonałem w swoim życiu 56 adaptacji projektów typowych. Spędziłem nad nimi setki godzin i nie robię tego więcej.
Napisałem ten artykuł ponieważ większość moich klientów nie jest zadowolona z decyzji o domu jaki dla siebie zbudowali. Życzę, abyś Ty podjął lepsze decyzje.

Jeśli będziesz chciał projekt indywidualny to zapraszam do kontaktu