Jak wybrać dobry projekt gotowy? cz. 3

dobry projekt gotowy

Jak już przebrnąłeś przez układ funkcjonalny to kilka spraw technicznych a dobry projekt gotowy.

Kolejna ważna sprawa jeśli chcesz wybrać dobry projekt gotowy to z jakiego materiału chcesz go zbudować.

5. Materiał z jakiego projekt gotowy ma zostać zrealizowany.

Jest to o tyle trudny temat, że materiałów jest bardzo dużo. Najczęściej w projektach typowych stosuje się, stary „dobry” pustak max, ale nie jest to reguła. Musisz sobie odpowiedzieć na pytanie, z czego chcesz budować swój dom. Tak jak napisałem wybór masz dość duży ponieważ jest mnogość materiałów budowlanych. Jeśli nie masz żadnych preferencji to najlepiej popytaj się znajomych z czego budowali dom i czy są zadowoleni jak już w nim mieszkają.

dobry projekt gotowy

Dobra wiadomość jeśli chodzi o materiały jeśli chcesz dobry dobry projekt gotowy.

Jeśli znajdziesz odpowiadający Ci projekt gotowy, a będzie miał niewłaściwy materiał budowlany to nie przejmuj się. Możesz go zmienić – oczywiście w granicach rozsądku. Czyli możesz zmienić pustak max na gazobeton lub na odwrót. Jest to tak zwana zmiana nieistotna od projektu i nie wymaga ani „przeróbek” ze strony architekta, ani projektu zamiennego. Załatwia to kierownik budowy jednym wpisem do dziennika budowy.

Natomiast zmiana materiału z pustaka na konstrukcje drewniana to zmiana istotna i wymaga projektu zamiennego. To generuje dodatkowe koszty. Dobra wiadomość jest taka, że bardzo dużo firm oferujących projekty, daje możliwość zamówić projekt gotowy w różnych technologiach. Najczęściej dwóch albo trzech.

Podobnie jeśli masz wybraną jakąś nietypową firmę realizacyjną, np. „Kanadyjczyk” z elementów prefabrykowanych to nie musisz przejmować się materiałem z którego zbudowany jest dom. Ta firma przerobi całą konstrukcję na swoją technologię i przygotuje dla Ciebie projekt zamienny.

Podobnie sprawa ma się z wszystkimi elementami konstrukcyjnymi w domu: fundamentami, stropem, dachem, schodami… ale to opisze w kolejnych częściach.

Mam nadzieję, że punkty były pomocne.
Wykonałem w swoim życiu 56 adaptacji projektów typowych. Spędziłem nad nimi setki godzin i nie robię tego więcej.
Napisałem ten artykuł ponieważ większość moich klientów nie jest zadowolona z decyzji o domu jaki dla siebie zbudowali. Życzę, abyś Ty podjął lepsze decyzje.

Jeśli będziesz chciał projekt indywidualny to zapraszam do kontaktu