Jak wybrać dobre projekty typowe dla siebie? cz. 2

projekty typowe

3. Gdy już obejrzysz, jak Ci się będzie wydawało, wszystkie projekty typowe i znajdziesz projekt dla siebie, to nie ograniczaj się do jednego.

Wybierz dwa albo trzy projekty typowe i, jeszcze przed zakupem, udaj się do architekta.

Pomoże Ci on podjąć ostateczną decyzję, jeśli będziesz miał jakieś wątpliwości. Architekci mają specyficzny sposób patrzenia na architekturę i pomogą Ci zauważyć coś czego Ty możesz jeszcze nie wiedzieć.

4. Dobierz odpowiednio strony świata.

projekty typowe

Słońce wstaje na wschodzie i wędruje przez południe aż do zachodu. To jest oczywiste. Musisz się jednak zastanowić w jakie pory dnia gdzie będziesz urzędował i najlepiej poszukać takiego układu pomieszczeń, aby wędrówka słońca odpowiadała wykorzystywaniu pokoi. Nie zawsze się to udaje w 100%, ale trzeba się starać.

Na przykład:

Salon

powinien być od południa, ew. południowego zachodu wtedy będzie w nim najwięcej światła przez cały dzień. Rzadko spotyka się salon od zachodu i raczej nie stosuje się od wschodu. Powód jest bardzo prozaiczny, nie będzie w nim słońca.

Kuchnia

powinna być od wschodu. To wokół kuchni kręci się życie rodzinne. Rano kiedy wszyscy wstają i szykują się do pracy i do szkoły, nikt nie ma czasu, aby usiąść w salonie i zjeść śniadanie przy stole. Wszyscy siadają w kuchni. Więc dlaczego od wschodu? Powody są dwa: rano kiedy wszyscy są w kuchni, jest tam też światło. Po drugie kuchnia nie nagrzewa się dodatkowo od światła południowego czy zachodniego po całym dniu. Dzięki temu temperatura w kuchni jest znośna.

Druga możliwość usytuowania kuchni, to widok z kuchni na wejście na działkę, lub jeśli ma się małe dzieci to lepiej na ogród.

Pokoje sypialne.

W głównej sypialni, czyli Waszej, najlepiej, aby było światło wschodnie, abyście budzili się razem ze słońcem. W sypialniach dzieci raczej światło zachodnie – dzieci przebywają w pokojach głównie po południu, uczą się albo bawią.

Dobra wiadomość jest taka, że dużo biur oferujących projekty typowe, daje możliwość zamówienia projektu w odbiciu lustrzanym. Czyli masz dwa razy więcej projektów do wyboru 🙂

Mam nadzieję, że punkty były pomocne.
Wykonałem w swoim życiu 56 adaptacji projektów typowych. Spędziłem nad nimi setki godzin i nie robię tego więcej.
Napisałem ten artykuł ponieważ większość moich klientów nie jest zadowolona z decyzji o domu jaki dla siebie zbudowali. Życzę, abyś Ty podjął lepsze decyzje.

Jeśli będziesz chciał projekt indywidualny to zapraszam do kontaktu

Czytaj dalej jeśli chcesz wiedzieć co jeszcze musisz wiedzieć przy wyborze swojego domu?