Jak dobrze wybrać projekt typowy domu jednorodzinnego?

Część 5/7

Podejrzewam, że chcesz aby Twój dom był możliwe tani w utrzymaniu, dlatego jak będziesz wybierał projekt typowy domu jednorodzinnego warto zwrócić uwagę na:

8. Charakterystykę energetyczną

Nie będę się opisywał co to jest, jest dużo informacji w internecie na ten temat. Natomiast napiszę Ci trzy najważniejsze czynnika na które trzeba zwrócić uwagę

8.1 Upewni się, że projekt typowy domu jednorodzinnego który zamówisz ma ta charakterystykę energetyczną. Może jest to trywialne, ale nie w każdym projekcie który realizowałem taka charakterystyka była.

8.2 Upewnij się ze charakterystyka spełnia aktualne wymogi dotyczące wymagań technicznych. Wymaganie te co roku się zmieniają, a projekt był zrobiony raz i teraz tylko go sprzedają dalej. Więc może się tak zdarzyć projekt typowy domu jednorodzinnego który chcesz kupić będzie miał charakterystykę wykonaną według starych wytycznych lub nie będzie spełniał tak zwanego współczynnika EP (Energi Pierwotnej) i będziesz musiał wykonać nową charakterystykę (koszt ok 350zł).

8.3 Sprawdź współczynnik EP. Czyli tak jak napisałem wyżej czy jest w granicach obowiązujących Warunków Technicznych. Jeśli chcesz mieć dom tańszy w utrzymaniu to im niższe EP tym lepiej. Jesli EP > 40(kW x m2 / rok) to będzie dom energooszczędny, a jeśli Ep< 15 (kW x m2 / rok) to będzie o dom pasywny. Jeśli chcesz mieć dom pasywny lub energooszczędny to warto zwrócić na to uwagę i być może biuro od którego chcesz kupić projekt będzie miało możliwość sprzedania projektu w wersji energooszczędnej lub pasywnej.

Tutaj jedna uwaga. Nie zawsze (albo w ogóle) mniejsze zapotrzebowanie na energię pierwotną przekłada się na niższe koszty utrzymania domu. Jeszcze kiedyś o tym napiszę.


Mam nadzieję, że punkty były pomocne.
Wykonałem w swoim życiu 56 adaptacji projektów typowych. Spędziłem nad nimi setki godzin i nie robię tego więcej.
Napisałem ten artykuł ponieważ większość moich klientów nie jest zadowolona z decyzji o domu jaki dla siebie zbudowali. Życzę, abyś Ty podjął lepsze decyzje.

Jeśli będziesz chciał projekt indywidualny to postaram się znaleźć dla Ciebie czas. Kontakt do mnie znajdziesz w stopce.

Życzę wszystkiego dobrego

mgr inż. arch. Sebastian Sergiel

<<< część 4/7   część 6/7 >>>