Jak wybrać dobry projekt typowy?

Część 7/7

12. Dach

Można go wykonać na dwa sposoby albo wiązar dachowy czyli układanie pojedynczych podwali, jętek, krokwi, kleszczy itd. albo zrobić wiązar kratowy. Zaleta drugiego rozwiązania jest to, że cały dach przygotowują w zakładzie prefabrykacji i skład się go w ciągu jednego dnia. Minusem, że będzie nie będzie to poddasze użytkowe. W kratownicach jest tak ciasno, że często nie można tam nawet zrobić porządnego schowka. Tak że wybór należy do Ciebie. Cenowo o dziwo wychodzą podobnie.

13. Fundamenty

Projekt typowy jaki chcesz kupić będzie miał rozwiązane fundamenty. Najczęściej są to fundamenty liniowe, czyli tylko pod ścianami konstrukcyjnymi. Natomiast bardzo często miałem zapytanie czy nie można by zrobić płyty fundamentowe – można być, tylko wtedy trzeba przeprojektować całe fundamenty co się wiąże z dodatkowymi kosztami. Dowiedz się jakiego typu fundamenty są przewidziane w projekcie typowym który chcesz kupić i czy są one zgodne z tym co chcesz w swoim domu. Jeśli nie, jeśli na przykład są fundamenty liniowe a chciałbyś płytę fundamentową to dowiedz się czy można kupić w firmie z której kupujesz projekt takie projekt płyty fundamentowej. Nawet jeśli dodatkowo dopłacisz to i tak zapłacisz mniej niż jeśli architekt miał Ci to projektować od początku.

14. Potrzebna jest zgoda na zmiany w projekcie

Jeśli będziesz mimo wszystko cokolwiek zmieniał w projekcie, na przykład chciał dorobić lub zamurować okno, przesunąć drzwi, wydłużyć budynek (choć nie polecam) Dowiedz się czy firma wyraża zgodę na dokonywanie zmian w projekcie, a jeśli tak to w jakim zakresie. Większość firm nie ma z tym problemu, ale warto się dopytać.

15. Możliwość oddanie projektu

Może się tak zdarzyć, że jednak się rozmyślisz. I mimo rzetelnego wybrania projektu stwierdzisz że to nie to. Dowiedz się czy możesz ten projekt typowy oddać.

16. Jakie są dodatki do projektu?

Jest jeden główny dodatek na którym powinno Ci najbardziej zależeć to kosztorys. Nie są ważne ceny które są tam podane, ale są tam policzone wszystkie materiały niezbędne do budowy domu. Jest to o tyle ważne, że że posiadając taki kosztorys będziesz mógł się udać do składu budowlanego i dowiedzieć ile musisz zapłacić za materiały do realizacji poszczególnych etapów budowy. Lub wysłać go razem z projektem do poszczególnych wykonawców, aby przesłali Ci ofertę na projekt domu.


Mam nadzieję, że punkty były pomocne.
Wykonałem w swoim życiu 56 adaptacji projektów typowych. Spędziłem nad nimi setki godzin i nie robię tego więcej.
Napisałem ten artykuł ponieważ większość moich klientów nie jest zadowolona z decyzji o domu jaki dla siebie zbudowali. Życzę, abyś Ty podjął lepsze decyzje.

Jeśli będziesz chciał projekt indywidualny to postaram się znaleźć dla Ciebie czas. Kontakt do mnie znajdziesz w stopce.

Życzę wszystkiego dobrego

mgr inż. arch. Sebastian Sergiel

<<< część 6/7