Jak dobrze wybrać? – projekty gotowe

Część 6/7

Projekty gotowe zawierają projekty instalacji to, kolejna bardzo ważne rzeczy na którą warto zwrócić uwagę.

9. Instalacja wodna

Dowiedz się ze specyfikacji technicznej czy w budynku jest przewidziane przyłącze wody czy studnia.

Jeśli chcesz mieć przyłącze wody a jest wrysowana studnia to nie będzie problemu. Projekt na przyłącze wodny jest dużo prostszy do wykonania i nie wymaga on dużych zmian.

W drugą stronę jest trochę trudniej. Jeśli jest projekt na przyłącze wody z sieci miejskiej, a chcesz studnie to trzeba będzie doprojektować trochę rzeczy, jak samą studnię i hydrofor

Co wiąże się z dodatkowymi kosztami. Dlatego w specyfikacji technicznej obiektu dowiedz się jaki jest rodzaj przyłącza wodnego i jeśli potrzebujesz inny to napisz do firmy czy jest możliwość zakupu projektu jakiego chcesz.

Pamiętaj także, że jeśli będziesz miał studnię to dopiero po wszystkim dowiesz się o jakość wody na swojej działce i być może o konieczności zainstalowania filtrów. W projekcie powinno być przewidziane miejsce na ich ustawianie w okolicach hydrofora.

10. Instalacja kanalizacyjna

Podobnie sprawa ma się z kanalizacją. Są dwie możliwości odprowadzenia ścieków do kanalizacja ogólnospołecznej lub do szamba albo przydomowej oczyszczalni ścieków. Sprawa wygala o tyle dobrze, że tych projektów nie kupuje się razem z projektem typowym. Najczęściej projektant robiący adaptacje wykonuje je robiąc Plan Zagospodarowania Terenu.

11. Instalacja gazowa.

Jeśli planujesz mieć ogrzewanie gazowe to najlepiej będzie jest w projekcie typowym będzie ten projekt uwzględniony. Jeśli nie będzie to będziesz musiał za niego dodatkowo dopłacić.

I tu małe uwaga. W przypadku budynków jednorodzinnych nie wykonuje się projektów instalacji gazowej tylko na potrzeby kuchenki gazowej. Jeśli już szukasz projekty gotowe z instalacją gazową to pamiętaj że powinna ona być do ogrzewania domu oraz ciepłej wody użytkowej. Nawet jeśli znajdziesz projekt w którym będzie podłączona tylko kuchenka gazowa (bez pieca) to dostawca gazu nie da Ci możliwości podłączenia się pod do sieci tylko na potrzeby gotowania. Takie cuda tylko budynkach wielorodzinnych (blokach po 30 mieszkań).


Mam nadzieję, że punkty były pomocne.
Wykonałem w swoim życiu 56 adaptacji projektów typowych. Spędziłem nad nimi setki godzin i nie robię tego więcej.
Napisałem ten artykuł ponieważ większość moich klientów nie jest zadowolona z decyzji o domu jaki dla siebie zbudowali. Życzę, abyś Ty podjął lepsze decyzje.

Jeśli będziesz chciał projekt indywidualny to postaram się znaleźć dla Ciebie czas. Kontakt do mnie znajdziesz w stopce.

Życzę wszystkiego dobrego

mgr inż. arch. Sebastian Sergiel

<<< część 5/7   część 7/7 >>>